Алгебра Неравенство на прераспределување
Англиски јазик Шекспир
Англиски јазик Улогата на кралското семејство во Втората Светска Војна во Англија
Англиски јазик Анализа на филмот Таксист
Англиски јазик Анализа на ликовите од серијатаДоброто место
Англиски јазик 13 причини зошто и последиците на булинг
Англиски јазик Долгоживотната работа на сер Дејвид Атенбороу
Англиски јазик Двејн Џонсон-од дното до врвот
Англиски јазик Александар Меквин
Англиски јазик Еволуција на Џез
Англиски јазик Флојд Мејведер
Англиски јазик Кралицата Мери Прва од Англија
Англиски јазик Англиска музика; Дејвид Бови
Англиски јазик Двајт Ајзенхауер
Англиски јазик Рок и метал бендови на осумдесетите
Англиски јазик Анализа на серијата “Kако ја сретнав мајка ти”
Англиски јазик Следи ги своите соништа-Конор Мекгрегор
Англиски јазик Крвава Мери
Англиски јазик Зодијак убиец
Англиски јазик Аполо 13
Англиски јазик Џек Мевосек
Англиски јазик Бунтовања и немири во Англија
Англиски јазик Херојот од улицата Бејкер
Англиски јазик Авантуристичките серии на Инид Блајтон
Англиски јазик Животот на Мајкл Џексон
Англиски јазик Семејното стебло и биографијата на кралицата Елизабета II
Англиски јазик Мајкл Фелпс
Англиски јазик Зипфов закон
Англиски јазик Серијата Пики Блајндерс
Англиски јазик Конор Мекгрегор
Англиски јазик Серија Викинзи
Англиски јазик Биографија за Кевин Дурант
Англиски јазик Музички бенд Битлси
Англиски јазик За кого бијат камбаните
Англиски јазик Глутница
Англиски јазик Филм Грешката во нашите ѕвезди
Англиски јазик Сериските убијци низ историјата на Америка и Англија
Англиски јазик Историјата на Холивуд
Англиски јазик Ник Вуичич
Англиски јазик Смртоносно оружје
Англиски јазик Изопачениот ум на Роберт Хенсен
Англиски јазик Господар на прстените
Англиски јазик Филм Затвореници
Англиски јазик Музички бенд Квин
Англиски јазик Феминизам низ годините
Англиски јазик Креативната визија на Стив Џобс
Англиски јазик Кариерата/ животот на Коби Брајант
Англиски јазик Хорор филмови: животот на Хичкок
Англиски јазик Џек Рипер- непознат
Англиски јазик Анализа на серијата “Пријатели” и нејзините ликови
Англиски јазик Големиот Хотел во Будимпешта: филмографскиот гениј на Вес Андерсон
Англиски јазик Идни професии
Англиски јазик Анализа и осврт на делото “Животинска фарма” од Џорџ Орвел
Англиски јазик Живото и делото на Хери Стајлс
Англиски јазик Волт Дизни: аниматорот на нашето детство
Англиски јазик Биографијата на мегапопуларната Мерлин Монро
Англиски јазик Анализа на ликовите од серијата “Игра на Тронови”
Англиски јазик Историја на хип хоп музиката во САД
Англиски јазик Издигнувањето на Седбојс и емо рапот во САД и Велика Британија
Англиски јазик Цивилната војна во Америка
Англиски јазик Серија Луцифер
Англиски јазик Познати луѓе од Њу Јорк
Англиски јазик Анализа на серијалот „Пиратите од Карибите“
Англиски јазик Стивен Хокинг
Англиски јазик Теорија на заговор- Убиството на Џон Бенет Ремзи
Англиски јазик Уметноста и музиката во 60-те и 70-те во Њу Јорк
Англиски јазик Анксиозност, како дел од процесот на учење Англиски јазик како втор странски јазик
Англиски јазик Реалити ТВ програми како општествен феномен
Англиски јазик Одржливо живеење во градовите во САД
Англиски јазик Анализа на „Инглориоус Бастардс” од Квентин Тарантино
Англиски јазик Анализа на книгата ,,Сите светли места” од Џенифер Нивен
Англиски јазик Хари Потер- анализа на филмовите
Англиски јазик Вистината позади легендите за кралот Артур
Англиски јазик Анализа на серијата Доктор Хаус
Англиски јазик Волт Дизни: Почеток на патувањето
Англиски јазик Како медитацијата влијае на мозокот
Англиски јазик Ана Винтур- живот и кариера
Англиски јазик Зошто Стив Џобс беше одреден за најдобрите
Англиски јазик Шестте жени на Хенери VIII
Англиски јазик Војна на ѕвездите
Англиски јазик Џим Кери
Англиски јазик Ликот на Џек Торенс во новелата ‘Судење’ од Стивен Кинг
Англиски јазик Елон Муск и неговите проекти
Англиски јазик Анализа на филмот „Мирисот на жената“
Англиски јазик Анализa на филмот ‘Евтини приказни’
Англиски јазик Инфлуенционални актери од Велика Британија
Англиски јазик “Сонцето повторно се раѓа” – Изгубена душа или срце
Англиски јазик Творештвото на Дејвид Линч и Мулхоланд Драјв
Англиски јазик Анализа на „Сликата на Доријан Греј“ од Оскар Вајлд
Англиски јазик `ЦСП` фондација
Англиски јазик Анализа на делата “Лоун срвајвер’ и „Оператор“
Англиски јазик Инферно
Англиски јазик Анализа на делото “1984” од Џорџ Орвел
Англиски јазик Леон професионалецот, патување без емоции
Англиски јазик Невропластичност; Како да го преврзете вашиот мозок
Англиски јазик Историја на блузот
Англиски јазик Дебелината /гојазноста/ во Америка
Бизнис и претприемништво Трансферните цени во мултинационалните компании
Бизнис и претприемништво Бизнис план на специјализирана болница
Бизнис и претприемништво Микроекономија: понуда и побарувачка
Бизнис и претприемништво Бизнис план на винарија
Бизнис и претприемништво Бизнисот на Карл Шелби
Бизнис и претприемништво Бенефитите и загубите во бизнисот на Обединетото Кралство по излезот од Европската Унија
Бизнис и претприемништво Марвел-филмски универзум
Бизнис и претприемништво Психологија на бизнис
Бизнис и претприемништво Психолошки трикови во маркетинг светот
Бизнис и претприемништво Сикст рентални коли- франшизи и семеен бизнис
Бизнис и претприемништво Сребрена економија
Бизнис и претприемништво Бизнисот на “Ришард Мил”
Бизнис и претприемништво Р.Ц.Е.Р.О. – Справување со отпад
Бизнис и претприемништво Биткоин бизнис
Бизнис и претприемништво Рокфелер и Стандард Оил
Бизнис и претприемништво Бизнисот на Елон Маск
Бизнис и претприемништво Бизнисот на Ворен Бафет
Бизнис и претприемништво Значењето на маркетингот и менаџментот за развој на успешен бизнис
Бизнис и претприемништво Зголемување на профит преку он-лајн продажба
Бизнис и претприемништво Бизнис-план на коктел бар
Бизнис и претприемништво Влијанието на нето добивката врз движењето на цената на акциите на макдонската берза
Бизнис и претприемништво Иновациите како движечка сила на економскиот раст и развој
Бизнис и претприемништво Развоен тек на секторот за приватнообезбедување во Р.Македонија
Бизнис и претприемништво Стратегиски и оперативен менаџмент
Бизнис и претприемништво Создавање на најголемата компанија на луксузни брендови во светот
Бизнис и претприемништво Предизвици во промовирање производи преку герила маркетинг
Бизнис и претприемништво Влијанието на маркетингот врз лојалноста на купувачите
Бизнис и претприемништво Компанијата Тесла
Бизнис и претприемништво Жени претприемачи во Македонија
Бизнис и претприемништво Плетењето на столици како бизнис во Македонија
Бизнис и претприемништво Улогата на големите бизниси во МКД
Бизнис и претприемништво Осврт на е-трговијата како канал на продажба на иднината
Бизнис и претприемништво Бизнис план на кафетерија
Бизнис и претприемништво Винска индустрија во Франција
Бизнис и претприемништво Бизнис план за изградба на стамбен објект
Бизнис и претприемништво Бизнисот на Џејми Оливер
Биологија Влијание на жолтиот кантарион врз дијабетисот кај лабораториски глувци
Биологија Беснило
Биологија Зависноста на срцевиот пулс и притисок во зависност од активностите и состојбите на човекот
Биологија АБО- крвен систем и застапеност на крвнит групи во Гимназија Орце Николов – Скопје
Биологија Состав, структура и дејство на антибиотици
Биологија Мултиплен Миелом
Биологија Аутизам
Биологија Дијабетес, справување со дијабетес; Патот кон развивање на вештачки панкреас
Биологија Физиологија на сон и мозочна активност при спиење
Биологија Дебелината, проблем во 21 век
Биологија Исхраната на Ѓоковиќ
Биологија Ретинопатија, нефропатија, невропатија, дијабетично стапало, периферна артериска болест- како компликации од дијабетес
Биологија Веганска исхрана
Биологија Меланом
Биологија Алцхајмерова болест
Биологија Автоимуна болест Лупус
Биологија Првата трансплантација на глава
Биологија Крв и крвни групи
Биологија Примена на плунката како дијагностички медиум
Биологија Несакани дејства на антибиотици
Биологија Меморирање- функција на нервниот систем
Биологија ГМО Сапиенс: употребата на CRISPR
Биологија Фосили и диносауруси
Биологија Бонсаи- знаење и техника на одгледување дрва во саксија
Биологија Современи употреби на ДНА
Биологија Влијанието на спортот и допинг кај човекот
Биологија HIV-вирус
Биологија Влијанието на ALS врз Животот на Стивен Хокинг
Вовед во правото Поделба на власта како темелен принцип на организација на државната власт во Република Македонија
Вовед во правото Правна норма
Вовед во правото Кривична постапка
Вовед во правото Врховен суд на Република Македонија
Вовед во правото Шеф на држава
Вовед во правото Посвојување и старателство
Вовед во правото Физичко лице – видови способности
Вовед во правото Белези на државата
Географија Природно-географски карактеристики на село Љубојно
Географија Село Цер
Географија Убавините на Истанбул
Географија Барселона
Географија Бразил
Географија Мариана Тренч
Географија Кореја
Географија Отешево- бисер во срцето на Преспа
Географија Стење- живописен чувар на Преспанското Езеро
Географија Бермудски триаголник
Географија Земјотреси, Тангшан 1976 година- најголемата трагедија на 20-тиот век
Географија Глобални промени кои влијаат врз климатските фактори и елементи
Географија Кристофер Колумбо и откривањето на Америка
Географија Климатски промени: причини, ефекти и решенија
Германски јазик „Произведено во Германија“
Германски јазик Берлин, Хамбург и Бремен – град-државите како слика на историјата во сегашноста –
Економија Стратегиски менаџмент
Економија Влијание на Е-комерц врз економијата
Економија Фискална политика
Економија Иновативноста на малите и средни компании како предуслов за конкурентност на македонската економија
Економија Елон Муск и неговите животните достигнувања
Информатика Употреба на програмата “Блендер”
Информатика Пренос на информацијата во компјутер
Информатика Бинарни броеви-примена во процесорот
Информатика Веб дизајн, Вордпрес
Информатика Проширена реалност
Информатика Интернет на нештата и развој на 5џи технологија
Информатика Обработка на податоци користејќи клауд технологија
Информатика Холограми
Информатика Машинско учење
Информатика Криминал на интернет
Информатика Примена на телекомуникациски мрежи
Информатика Текст-базирана игра напишана во Ц++
Информатика Квантни компјутери и квантно комппјутирање
Информатика Еволуција на виртуелна реалност и нејзината примена во иднината
Информатика Безбедносни компоненти во мобилните телефони
Информатика Имплементација на вештачка технологија во човековото тело
Информатика Методологија на хакирање
Информатика Процес на изработка на анимација
Информатика Животот и делата на Стив Џобс
Информатика Електронска трговија
Информатика Споредба на градбените делови на програмските јазици
Информатика Апликативен систем за управување на улични светла
Информатика Хардверски компоненти на компјутерот
Информатика Е- Спорт
Информатика Отворен (слободен) софтвер
Информатика Социјални медии
Информатика Респонсивен дизајн на ВЕБ апликација со „Бутстрап“
Информатика Андроид апликации
Информатика Историјат на компјутери
Историја Клеопатра
Историја Леонардо Да Винчи- хомо универзалис
Историја Битката кај Ватерло
Историја Патот кон тронот на Викинзите
Историја Скопје во Југославија и денес
Историја Хенри VIII- основач на англиската црква
Историја Јосеф Менгеле- ангел на смртта
Историја Аушвиц
Историја Јозеф Менгеле
Историја Корејска војна
Историја Империјата на Џингис Кан
Историја Пунски војни
Историја Франклин Делано Рузвелт
Историја Хитлеровата младина
Историја Џон Ф. Кенеди
Историја Херман Геринг
Историја Салваторе Рина
Историја Старите седум светски чуда
Историја Животот пред и после катастрофата во Чернобил
Историја Крстоносни војни
Историја Контроверзниот живот и политичката дејност на Џон Фицџералд Кенеди
Историја Владеењето на Клеопатра
Историја Октомвриска револуција
Историја Израелско-Палестински конфликт
Историја Национал-социјалистичка партија
Историја Варшавско Гето
Историја Резолуција на информбиро и создавање на логорот Голи Оток
Историја Почеток и тек на Илинденското востание
Историја Јосиф Менгеле
Историја Вејмарска република
Историја Основање на Османлиската Империја
Историја Втора Светска Војна во очите на Ана Франк
Историја Кубанска криза
Историја Египет – Спојување на бела и црвена круна
Историја Москополе – најголемата влашка метропола
Историја Создавање на СХС до кралство Југославија (1918-1941)
Историја Технологија на производството на виното низ историјата
Историја Битката кај Ватерло
Историја Спартаково востание
Историја Темната страна на Британската империја
Историја Правата на жената низ историјата
Историја Дали успехот на Александар се сведува на неговата умешност или е сплет на среќни околности (Плутарх)
Историја Монетите во Македонија низ историјата
Историја Нападот на Перл Харбор – причини и последици
Историја Ренесансата во Англија – епохата на Елизабета I Тјудор
Историја Византија во времето на македонската династија
Историја Организација на Обединети Нации – Генералните секретари на О.О.Н.
Историја K.П.Ј.
Историја Каталонија
Историја Студентски протести во 1968
Историја Треблинка
Историја Граѓанска војна во Сирија
Историја Подигање на свесноста на македонската револуционерна борба преку делото на Методија Патчев
Историја Разликите меѓу национал-социјализам и фашизам
Историја Европски односи пред првата светска војна
Историја Политиките на Гај Јулиј Цезар
Историја Улогата на Хенри Кисинџер во американската дипломатија
Историја Најмоќната жена во османската империја Хасеки Хурем султан
Историја Крвава бајка
Историја Главната дирекција за принудени работни кампови и колонии
Историја Почетоците на освојувањата на Александар III Македонски до смртта на Филип II
Историја Фолкландската војна
Историја Причини и последици од студената војна
Историја Гај Јулие Цезар- големиот цар кој го основал Рим
Историја Европска унија и другите европски интеграции
Историја Брутализам како правец во архитектурата и неговото влијание
Историја Гладијатори
Историја Бегството на Вецлер и Врба
Историја Трет Рајх
Историја Клеопатра
Компаративна книжевност Словенска митологија
Ликовна уметност Орце низ илустрации
Ликовна уметност Историја на најпознатиот моден дизајнер
Ликовна уметност Претставување и симболика на ангели во историја на уметност
Ликовна уметност Салвадор Дали
Ликовна уметност Модата на истокот низ годините
Ликовна уметност Јапонска архитектура
Ликовна уметност Архитектурата треба да зборува за своето време и место, но да цели кон безвременост
Ликовна уметност Графити и улична уметност
Ликовна уметност Историја на најпознатиот моден дизајнер
Ликовна уметност Егон Шиле – Животот и делата
Македонски јаз и литер Идејно-тематските преокупации во романите на Гијом Мисо
Македонски јаз и литер Моралните поуки од новелата ,,Смртта на Иван Илиќ”
Македонски јаз и литер Моралното пропаѓање на една личност во драмите ,,Парадоксот на Диоген” од Томе Арсовски и ,,Диво месо од Горан Стефановски
Македонски јаз и литер Елементите на Болеровата поетика и идејната платформа на ,,Цвеќињата на злото“
Македонски јаз и литер Анализа на “Лолита” од Владимир Набоков
Македонски јаз и литер Оптимизмот во романот “Кандид”
Македонски јаз и литер Анализа на ликот Раскољников во делото “Злосторство и казна”
Македонски јаз и литер Халед Хосеини и трагедијата на Авганистан
Македонски јаз и литер Пеколот”- Данте Алигиери
Македонски јаз и литер Човекот во тоталитаристичкиот систем прикажан во романот 1984 од Џорџ Орвел
Македонски јаз и литер Франческо Петрарка
Македонски јаз и литер Вилијам Шекспир
Македонски јаз и литер Оноре Де Балзак
Македонски јаз и литер Љубовните елементи и епитети прикажани во делата на Франческо Петрарка и Петре М. Андреевски
Македонски јаз и литер Ликот на Раскољников во делото Злосторство и казна
Македонски јаз и литер Романтизам како литературен правец
Македонски јаз и литер Ташко Георгиевски- аналитичар и актер во погромот на децата од Егејска Македонија
Македонски јаз и литер Делата на Џек Лондон
Македонски јаз и литер Љубовната поезија на Блаже Конески
Македонски јаз и литер Анализа на Енеида од Вергилиј и културно- историскиот контекст во кој е создадена
Македонски јаз и литер Француското општество во романот „Клетници“
Македонски јаз и литер Наративните сличности и разлики во романите “Папокот на светот” и “Вештица” од Венко Андоновски
Македонски јаз и литер Странецот
Македонски јаз и литер Македонската литература меѓу двете светски војни
Македонски јаз и литер Анализа на поезијата „Бели мугри“ од Кочо Рацин
Македонски јаз и литер Новинарство и новинарски текстови во Македонија
Македонски јаз и литер Синхронизација и надсинхронизацвија на турските серии
Македонски јаз и литер Егзистенцијализам
Математика Бројот “е”
Математика Египетски дропки
Математика Фрактали
Математика Брахистохрона крива
Математика Теорија на игри
Математика Комбинаторика
Математика Апликација на математички начини на докажување во секојдневен живот
Математика Множество на Манделброт
Математика Математичко пресметување на следниот потег во дадена ситуација
Математика Примена на математиката во форензика
Математика Практична примена на аритметичка и геометриска прогресија
Математика Математиката во изградбата на античките пирамиди
Математика Математичка логика
Математика Фибоначиевата низа и нејзината примена во секоојдневниот живот
Математика Животот на Франсоа Виет и неговото значење како математичар
Математика Евклидов алгоритам
Математика Квадратни равенки
Менаџмент Менаџмент на човечки ресурси
Менаџмент Нивоа на менаџмент
Менаџмент Влијанието на надворешната и внатрешната мотивација
Менаџмент Обезбедување финансии и организација на ресурси
Музичка уметност Историја на снимање звуци
Музичка уметност Меѓународната манифестција “Евровизија” како феномен
Музичка уметност Квин
Музичка уметност Развојот на техно музиката по падот на Берлинскиот ѕид
Музичка уметност Психоделичниот рок разработен преку призмата на популарниот рок ен рол
Музичка уметност Дејвид Боуви – Живот и дело
Музичка уметност Импресионизам
Музичка уметност Мерлин Менсон
Музичка уметност Развој на електронската музика
Педагогија Проблеми во учењето (дискалкулија, дисграфија и дислексија)
Педагогија Влијанието на воспитанието врз развојот на карактерните особини на личноста
Програмски јазици 3Д принтање и негова примена
Програмски јазици Изработка на 3Д модел
Програмски јазици Експертни системи
Програмски јазици Графички дизајн
Програмски јазици Безбедност кај паметните телефони
Програмски јазици Виртуелни светови
Програмски јазици Компјутерски вируси
Програмски јазици Пребарувачките алгоритми на Гугл
Програмски јазици Роботите се иднината
Програмски јазици Автоматизирање на компјутерски процеси со програмирање
Програмски јазици Микроконтролери
Програмски јазици Микрочипирање на луѓе
Програмски јазици Алан Тјуринг и Тјурингови машини
Програмски јазици Историјата на жените програмери
Програмски јазици Јаваскрипт во модерниот веб дизајн
Програмски јазици Решавање на проблеми сологаритамска сложеност со примена на рекурзивни функции во програмскиот јазик Ц++
Програмски јазици Историја и елементи на програмскиот јазик C++
Програмски јазици Монтажа на видеа
Програмски јазици Развој на играта како уметничко дело
Програмски јазици Историја и развој на компанијата “Леново“
Програмски јазици Еволутивна вештачка интелегенција
Програмски јазици Индустриско програмирање
Програмски јазици Ада Ловлајс
Програмски јазици “Блендер” програм за 3D моделирање и анимирање
Програмски јазици Совршениот развој на хардвер
Програмски јазици Крипто валути
Програмски јазици Тековен развој на играта „Овервоч“
Програмски јазици Пајтон и Ц++
Психологија Раствојства кај сексуалниот нагон
Психологија Замислени пријатели
Психологија Трансродови
Психологија Страв,анксиозност и напади на паника
Психологија Синестезијата како феномен
Психологија Анархистички учења
Психологија Хипноза и нејзината примена
Психологија Креативноста кај лицата со епилепсија
Психологија Пострауматско стресно нарушување
Психологија Третман на биполарно растројство со помош на гешталт психотерапија
Психологија Психичка состојба на луѓе со проблеми во говорот
Психологија Стокхолм синдром
Психологија Фобични растројства
Психологија Разликите меѓу социопати и и психопати
Психологија Говор на телото- надворешен израз на внатрешни чувства
Психологија Нарцисоидност и самодоверба кај адолесценти
Психологија Влијание на мозокот врз телото кај личности со синдром на дисоцијативно растројство на идентитетот
Психологија Живот со опсесивно компулсивно нарушување
Психологија (Не) развивањето на морални вредности преку исхраната како причина за агресивно однесување
Психологија Халуциогени дроги
Психологија Свесна и потсвесна мотивација –
Психологија Фактори кои придонесуваат за девијација кај младите
Психологија Мотиви на еден сериски убиец
Психологија Анализа на ,,За кого бијат камбаните”
Психологија Влијанието на спроведениот експеримент врз животот на луѓето кои биле вклучени во експериментот
Психологија Локализација на функција
Психологија Примена на емоционална интелигенција кај различни професии –
Психологија Кататонична шизофренија
Психологија Влијанието на траумите од детството врз развојот на личноста –
Психологија Синдром на обожавање на славни личности
Психологија Емоционално злоставување
Психологија Моќта на мотивацијата
Психологија Сон и посебни состојби на свеста
Психологија Живот на луѓето со психоза
Психологија Влијанието на антидепресивите врз депресијата
Психологија Психички последици кај жртви на сексуално насилство
Психологија Причини за појава на Дежа ву
Психологија Сетилни измами-илузии и халуцинации
Психологија Симпатичкиот ефект на модерниот свет
Социологија Социјалните мрежи и младите во современото општество
Социологија Односот на религијата кон младите и младите кон религијата
Социологија Монотеистички религии во современото општество
Социологија Влијанието на спортот врз човекот
Социологија Наркоманија и социјалното пропаѓање на наркоманот
Социологија Невербална комуникација
Социологија Културата и младите во современото општество
Спорт Видови на дриблинг и вежби за истите дриблинзи
Спорт Европските првенства во ракомет низ годините
Спорт Примање и додавање на топка
Спорт Одбрана на човек
Спорт Историја на Евролига
Спорт Бодибилдинг – Подготовка за натпревар
Спорт Начинот на исхрана кај професионалните спортисти
Спорт АЦ Милан 2016- 17
Спорт Анализа на Англиско првенство (Премиер лига) сезона 2016/2017
Спорт Историја на НБА
Спорт Анализа на фудбалскиот клуб Атлетико Мадрид за сезона 2016/2017 и лига на шампиони
Спорт Ритмичка гимнастика
Спорт Уметничко лизгање
Спорт Анализа на фудбалскиот клуб Манчестер Јунајтед за сезона 2016/2017, Англиско првенство и лига Европа
Спорт Фитнес како подобрување за здрав начин на живеење –
Спорт Техники на јавање
Спорт Зимски олимписки игри
Спорт Леброн Џејмс
Спорт ФК Арсенал во премиер лига сезона 2003- 2004
Спорт Животот на Алекс Фергусон
Спорт Правила и техники во џудото
Спорт Правила и тактики во одбојката
Физика Квантна оптика
Физика Роботика
Физика Автомобил на соларна енергија
Физика Ефикасност на црни дупки
Физика Брзина на светлината
Физика Фотоефект и фотоволтаични уреди, примена
Физика Обновливи извори на енергија
Физика Топлинска конверзија на сончевото зрачење
Физика Алберт Ајнштајн и теорија на релативност
Физика Примена на ласери во холограми
Физика Динамика на ротационо движење и примена
Физика Осцилации
Физика Галилееви трансформации. Лоренцови трансформации и последици.
Физика Обновливи извори на енергија
Физика Електронски уреди за друштвени игри
Физика Компарација на карактеристиките меѓу аналоген и дигитален РТГ апарат
Физика Современи дијагностички методи
Физика Стандарден модел на елементарни честички
Физика Примена на физика во модерна хирургија
Физика Мотори со внатрешно согорување термодинамика
Физика НАСА (Национална администрација на аеронаутика и вселена)
Физика Мерење на електрични величини и нивно презентирање преку визуелизација на компјутер
Физика Патување во времето и црвоточина
Физика Магнет и магнетни полиња
Физика Иднината на генерирање енергија по пат на нуклеарна  фузија
Физика Хибридни и електрични возила
Физика Еолска енергија и нејзино користење
Физика Перцепција на време
Физика Квантен бришач
Физика Нуклеарна фузија и фисија
Физика Ротационо движење во уметничко лизгање
Физика Звучни бранови
Физика Комплет за истражување од областа механика на флуиди
Физика Паралелни универзуми
Физика Генијалниот ум на Алберт Ајнштајн
Физика Физика во Сноубординг
Физика Биоелектричен потенцијал и работа на срцето
Физика Примена на протонското зрачење во медицина
Физика Никола Тесла
Физика Ѕвезди нови и супернови
Физика Оптика во фотографија
Физика Трилогијата ‘Темниот Витез’
Физика Холограми: Основно поставување и процес на работа
Физика Георг Ом
Физика Неутронски ѕвезди и пулсари
Физика Теорија на релативност
Физика Холографија и холограми
Физика Мултиверзум
Физика Црни дупки
Физика Електромагнетен спектар
Физика Њутн и њутнови закони
Филозофија Филозофијата на егзистенцијализмот
Филозофија Идеализмот кај Платон
Филозофија Фројдовата теорија на личноста
Филозофија Филозофија на животот
Филозофија Стоицизам
Француски јазик Влијанието на пластичните отпадоци врз животната средина
Француски јазик Глобално затоплување и последици
Француски јазик Алкохоли и нивната употреба во секојдневниот живот
Хемија Комплексни соединенија, електронски нивоа и геометрија
Хемија Штетни материи во воздухот
Хемија Агар
Хемија Алкохолот и неговото влијание врз биохемиските процеси кај човекот
Хемија Структура, сврзување и улога на нуклеинските киселини ДНА и РНА
Хемија Производство на боза
Хемија Функција и улога на фосфолипиди во живи организми
Хемија Илегални дроги
Хемија Оксидативни процеси и антиоксиданси во храна
Хемија Глукоза
Хемија Структура, биосинтеза и својства  на скроб
Хемија Аспирин
Хемија Стероидите како дел од модерното живеење
Хемија Канабис- марихуана
Хемија Метан- гориво на иднината
Хемија Ензими, својства и ензимски заболувања
Хемија Производство на природен оцет од овошја
Хемија Влијание на никотинот врз човечкото тело
Хемија Алкени- реакции и синтеза
Хемија Карактеристики на хемиските реакции и примената на хемијата во процесот на раната детекција на карциномот на грло на матката
Хемија Науката и војната: Употреба на хемиски оружја во Првата Светска војна
Хемија Присуството на жените во хемијата на дваесеттиот век
Хемија Керозин
Хемија Штетни конзерванси и хемикалии кои човекот ги користи
Хемија Деривати на карбоксилни киселини
Хемија Бакар и бакарни легури